Dobré ráno,
telefon máme u sebe od okamžiku, kdy se probudíme až po okamžik, kdy jdeme spát.

Věděli jste, že online a s telefonem u sebe trávíme až 1/4 dne?

#1 Dnešní výzva: Pohyb bez technologií

Začneme zlehka, první off-line výzva bude: plná pozornost při jakémkoliv přesunu z místa na místo. Ať už jedete tramvají, autobusem, na kole nebo jdete pěšky, věnujte se jenom pohybu samotnému. Neposlouchejte žádnou hudbu, audioknihy, nečtěte zprávy a nekontrolujte email. Zkrátka se jenom přesunujte, bez vedlejších činností. Aby Vás to nelákalo, dejte si raději mobil na dno tašky nebo batohu.

Tip Městečka Kybernetov (Vaše děti už to ví!): zapněte si wifi a mobilní data, jen když je potřebujete.

Spousta z nás má tendenci chodit s mobilem v ruce nebo kapse, jenom pro případ, že bychom ho potřebovali, na to pro dnešek zkuste zapomenout. Zkrátka nechte Vaši mysl toulat. Za prvé, budete skvělým vzorem pro své dítě, aby se pohybovalo na ulici v plné pozornosti a za druhé denní snění a toulání se myšlenkami má nespočet benefitů. Zlepšuje se vám soustředění, cítíte se šťastnější, třídíte a čistíte si a zvyšuje se míra kreativity. Možná si vzpomenete na to, když jste své dítě ještě vozili v kočárku a jen tak se procházeli po okolí, kolik vás napadalo nápadů.

Názor našich psychologů „Často se setkáváme s tím, že pro děti a mladistvé je představa, byť pouze jedné cesty bez sluchátek nebo tabletu noční můrou. Nezvládají poslouchat vyprávění ostatních nebo se bojí oslovení od cizích lidí. Sluchátky si mezi sebou a okolním světem staví zeď. Kdo jiný, než jejich rodič by jim měl ukázat, jak se dá během cest zabavit a že není nic zlého na tom, chvíli nic nedělat, přemýšlet. A čím dříve s tím začnete, tím lépe.“

Z našich seminářů:

„Nedokážeme jet s dcerou v autě, aniž by si nevynucovala tablet a hry. I na delších výletech se s námi nechce bavit. Když byla menší, seděla jsem vždy na cestách vedle její autosedačky a konstantně byla na telefonu, poslouchala hudbu a dívala se na videa. Teď vím, že jsem pro ni nastavila svým vlastním chováním novou normu.“

Tip od Replug me a prevence proti digitální závislosti

Zapovězená místa: Auto je skvělým místem, kde se dá s dětmi nastavit takzvaná off-line zóna a už od malička si s nimi vytvořit takový menší off-line rituál. Slibte si, že nikdo nebude při přejezdech autem na mobilu. Tak dítě naučíte, že klábosit v autě, povídat si i o tom, co vidíme okolo je stmelovací rodinná aktivita, a současně dítěti dopřejete pro jeho rozvoj velmi důležitý čas denního snění, jen tak při jízdě, koukáním z okénka.

V pozdějším věku pak zamezíte tomu, že si dítě s vámi v autě už nikdy nepoklábosí, protože na uších bude mít sluchátka a vedete ho k základní digitální hygieně.

Pokud budete chtít, můžete si s dítětem určit i další off-line zapovězená místa, například jídelnu, záchod, koupelnu nebo i dětský pokojíček. Tam telefon ani tablet zkrátka nesmí. Ovšem ani ten rodičovský. 🙂

Pokud byste se chtěli dozvědět více o vlivech digitálního prostředí na děti a jak s dětmi nastavit pravidla, zajděte na náš seminář.

Na shledanou zítra ráno!
Replug me tým a Městečko Kybernetov

 

Ke Kybernetovu
Replug me