Dobré ráno,

dneska začneme malým zamyšlením. Podívejte se na každou aplikaci ve Vašem mobilu (sociální sítě, messengery, hry, apod…) a upřímně si řekněte, jestli to, že ji máte v mobilu, je Vám prospěšné, nebo vám spíše ubírá pozornost a čas? Pokud tam máte Facebook – dozvídáte se tam něco nového nebo jenom prokrastinujete a ztrácíte tam čas? Pokud tam máte hru Candy Crush – dělá Vás to štastnými nebo je to hra pro nudné chvilky v autobuse? Pokud se podíváte na Instagram – cítíte se šťastnější, když si na něm prohlédnete 20 – 50 fotek? Pokud se jedná o Pinterest – opravdu na něm hledáte inspiraci nebo se po dlouhém skrolování cítíte ještě hůře, protože neumíte všechno to, co lidi tam?

#4 Dnešní výzva: Třídíme si aplikace

Najděte si v telefonu aplikaci, která je Vám nejméně prospěšná a pro dnešní den ji smažte!
Pokud se na to cítíte, máme verzi i pro pokročilé! Pokud se na to cítíte, smažte si úplně všechny aplikace z mobilu (messengery, sociální sítě, hry, i emailové aplikace) a do konce týdne se váš telefon stane jen nástrojem na sms a volání.

Ze školek a školních tříd:

„Instaluju si všechny aplikace, které frčí. Některé mi zabírají šíleně moc času, něco mě ani nebaví, ale neumím si v tom udělat pořádek. Jak mám vědět, co je prospěšné a co ne, všechno tak nějak potřebuji.“ Alda, 13 let

Názor našich psychologů „Děti už od prvních tříd na základních školách mají často velké množství aplikací. Objevují se neustále další a další, které je nutné mít. Skrze mnoho z nich také komunikují s rodiči. Než ale zkontrolují všechny aplikace, nemají čas na nic jiného. Je totiž těžké být neustále online na všech platformách, a ještě na nich přidávat obsah. Nedokáží často rozlišit, které aplikace jsou zajímavé a něco jim přináší, a které jim jenom berou čas.

Buďte jim příkladem, pobavte se s nimi o tom, jaké aplikace používají (nebo by chtěly) a proč, často zjistíte, že zde není mnoho validních důvodů. Nejdůležitější je s dětmi mluvit o tom, jaké jsou pozitiva a negativa jednotlivých aplikací. Není také výjimkou, že se nám rodiče svěřují s tím, že oni sami mají problém s technologiemi.

Jedna maminka nám přiznala, že sice dělá, že pracuje, aby před svým dítětem měla svoji tvář, ve skutečnosti je ale na Facebooku. Neuměla si ani představit před spaním nemít telefon u sebe, jelikož je to její čas, kdy si píše s kamarády. Potom je náročné nastavovat hranice dítěti ohledně toho, že on nesmí a vy můžete.“

Zajímavost: Stahování aplikací má svou světlou i stinnou stránku. Na jedné straně nám mohou usnadnit život – například, když si potřebujeme koupit jízdenku na tramvaj a nikde poblíž není automat ani trafika. Na druhou stranu velké množství aplikací, které jsme si stáhli „na zkoušku“ a už je nikdy neodinstalovali, může představovat pro naše zařízení bezpečnostní riziko. Jakási konzumnost ve stahování aplikací se nám nemusí vyplatit také proto, že bezpečnostní chyba, kterou aplikace obsahuje, může být odhalena až časem. Do této doby dáváme útočníkovi náš telefon a údaje v něm k dispozici.

Tip od Replug me pro rovnováhu aplikací

Sedněte si se svým dítětem a ukažte mu, které aplikace v telefonu máte a na co je používáte. Například že email je pro komunikaci s kolegy v práci, google mapy používáte na navigaci, když jedete na výlet.

Na druhou stranu jim také ukažte, že jsou aplikace, které mají tendenci brát náš čas i naši pozornost. U těchto je nutné brát v potaz, jaká je jejich hodnota a co z nich máme. Podněcujte v nich kritické myšlení o hodnotách aplikací, oproti času, které na nich tráví. Každé dítě by mělo znát své PROČ danou aplikaci používá.

Pokud sami cítíte, že byste potřebovali najít rovnováhu a omezit čas online, mrkněte se na naše workshopy.

 

Ke Kybernetovu
Replug me

 

Tip Městečka Kybernetov: odpojujte na noc wi-fi router ze zásuvky; použijte k tomu jednoduchý časovač, abyste na zapnutí a vypnutí nemuseli myslet.

Na shledanou zítra ráno!
Replug me tým a Městečko Kybernetov